Home

Welcome to my blog! See the archive page for all posts.

Nihayet yeni blog!

Yeni blog üzerinde düşünmeye neredeyse iki yıl önce başladım. Zamanla öyle karmaşık ve dallı budaklı hale geldi ki boş zamanlarımda geliştirilerek bitmesi pek mümkün gibi görünmemeye başladı: Blog ile beraber, adres kısaltma uygulaması, detaylı yazılar için ayrı bir bölüm, kod parçalarını arşivleme ile gün içinde okuduğum linkleri ve aldığım notları saklamak için ayrı uygulamalar ilk etapta hatırladıklarım. İki yıl zarfında düşünce şeklimle beraber değiştirdiklerimin ucu blogun yeni haline de dokundu.

İki yıl önce, ilgili ilgisiz bulduğum her şeye atlayıp biraz kurcaladıktan sonra hevesi geçen ve sonunda elinde harcanan zamandan ve temel bilgiden başka bir şey olmayan bir ben vardı. Böyle olmanın avantajları var ama benim örneğimde daha çok dezavantajlarıyla karşılaştım. İş görüşmelerinde, odaklanmam ya da bilmem gereken noktaları sırf bu yüzden atlamaya başladım. Daha da kötüsü, Türkiye'deki adına iş hayatı denilen ama daha çok insanın hayatını elinden alan çalışma şekliyle birleşince, kişisel gelişimime de darbe vurmaya başladı. Özellikle yurtdışındaki firmalarla yaptığım görüşmelerde bunun epey acısını çektim.

İnsan hatalarından ders çıkardığı varsayılan bir canlı olduğu için, üstüste alınan yenilgilerden sonra benim için de ders çıkarma zamanı geldi. Maymun iştahlılığımın ve istikrarsızlığımın çözümü olarak, aslında alanlarında başarılı olmuş insanların kariyerlerini incelemek yeterli: Odağını korumak. Şimdiye kadar nelerle ilgilendiğimi, bunlar arasında yapmak istediklerimin neler olduğunu ve fırsat bulamayıp denemek istediğim neler olduğunu bir kağıda yazıp, tek tek "bunu gerçekten yapmak istiyor muyum?" sorusunun cevabını net olarak verdiğimde kendime gayet sade ve ulaşılabilir bir kariyer çizgisi çıkarabilmeyi başardım.

Bu odaklanma hareketinden nasibini pek tabii ki yeni blog için yaptığım planlar da aldı. Şu an gördüğünüz yapıda, tasarım ve kullanmayı planladığım programlama dili haricinde neredeyse hiçbir benzerlik yok. Basit bir tasarım, olabildiğince okunaklı bir yazı tipi ve boyut seçimleri, hakkımda kısa bir bilgi veren bölüm ve gerektiğinde rahatça geliştirip, kafama göre güncelleyebileceğim ve kendi yazdığım bu uygulama ortaya çıktı.

Eski yapıdan işe yarayan yazıları arşive taşıdım. Bu yazılara eski adres biçimi /blog/[a-z0-9-] kullanarak ulaşabilirsiniz. Yani bu yazılardan birinin bağlantısını herhangi bir yerde paylaştıysanız, değiştirmenize gerek yok. Ancak varsayılan bağlantı formatında artık /blog yok.

Zaten çok fazla okuyucu olmadığından yorum sistemi çok fazla kullanılmıyordu. Bu nedenle bir yorum sistemi geliştirme gereği duymadım. Doğal olarak, eski yapıdan aktarılan yazılara yapılan yorumlar da artık görünmüyor. Muhtemelen düzenli olarak İngilizce yazmaya başladıktan sonra, yorum sistemiyle beraber eski yazılara yapılan yorumlar da geri gelecek.

Uygulamanın kodlarını GitHub üzerinde yayımlıyorum](https://github.com/berkerpeksag/blog). Muhtemelen blog yazmak için çok daha iyi çözümler bulacaksınız. Ancak "ben bunu kullanmak istiyorum" diyorsanız istediğiniz gibi alıp, değiştirip kullanabilirsiniz. Tek ricam, kullanmadan önce bir e-posta atıp haber vermeniz yeterli. Eğer tasarımı da kullanmak istiyorsanız, sayfanın altında bir yerlerde adımı ve orijinal tasarım bağlantısını vermeniz hoş olur.

Uygulamayla ilgili planladığım değişiklikleri ve yeni özellikleri TODO.md dosyasında paylaşıyorum. Gerek bu dosyadaki maddelerle gerek başka konularla ilgili her türlü yardıma, öneriye, eleştiriye açığım.

Yazının taslağını okuyup, verdiği öneriler için Burak Yiğit Kaya'ya teşekkürler.

About me

I'm a software developer and Python core developer currently living in Helsinki, Finland.

GitHub · Twitter